Fort Worth Area High School Football Scores And Schedules In Week 6

Oct. 17—Week 9 games

Thursday's games

DISTRICT 4-6A

Keller Central vs. Keller Timber Creek, 7 p.m., Keller ISD Stadium

Southlake Carroll vs. Haslet Eaton, 7 p.m., Northwest ISD Stadium

DISTRICT 3-5A DIVISION 1

Saginaw vs. Abilene Cooper, 7 p.m., Shotwell Stadium

Crowley vs. Fort Worth Arlington Heights, 7 p.m., Farrington Field

DISTRICT 6-4A DIVISION 1

Fort Worth Diamond Hill-Jarvis vs. Benbrook, 7 p.m., Clark Stadium

Friday's games

DISTRICT 3-6A

Fort Worth Paschal vs. Hurst L.D. Bell, 7 p.m., Pennington Field

Haltom at Fort Worth Boswell, 7 p.m.

North Crowley at Fort Worth Chisholm Trail, 7 p.m.

Euless Trinity vs. Weatherford, 7 p.m., Kangaroo Stadium

DISTRICT 4-6A

Keller vs. Keller Fossil Ridge, 7 p.m., Keller ISD Stadium

DISTRICT 8-6A

Arlington vs. South Grand Prairie, 7 p.m., Gopher-Warrior Bowl

Grand Prairie vs. Arlington Bowie, 7 p.m., Wilemon Field

Arlington Sam Houston at Arlington Lamar, 7 p.m.

DISTRICT 11-6A

Duncanville at Cedar Hill, 7:30 p.m.

Waco vs. Mansfield Lake Ridge, 7:30 p.m., Anderson Stadium

Mansfield vs. Waxahachie, 7:30 p.m., Lumpkins Stadium

DeSoto at Waco Midway, 7:30 p.m.

DISTRICT 3-5A DIVISION 1

Fort Worth Brewer at Azle, 7 p.m.

Granbury at Justin Northwest, 7 p.m.

DISTRICT 4-5A DIVISION 1

NRH Richland vs. Burleson Centennial, 7 p.m., Burleson ISD Stadium

Colleyville Heritage at NRH Birdville, 7 p.m.

Mansfield Legacy vs. Midlothian, 7 p.m., Midlothian ISD Stadium

Red Oak vs. Mansfield Summit, 7 p.m., Newsom Stadium

DISTRICT 4-5A DIVISION 2

Fort Worth Polytechnic vs. Carrollton Creekview, 7 p.m., Standridge Stadium

Fort Worth North Side vs. Fort Worth Trimble Tech, 7 p.m., Scarborough-Handley Field

Fort Worth South Hills at Grapevine, 7 p.m.

Fort Worth Wyatt vs. Fort Worth Southwest, 7 p.m., Clark Stadium

DISTRICT 5-5A DIVISION 2

Aledo vs. Waco University, 7 p.m., Waco ISD Stadium

Arlington Seguin vs. Mansfield Timberview, 7 p.m., Choctaw Stadium

Burleson at Everman, 7 p.m.

Cleburne at Joshua, 7 p.m.

DISTRICT 4-4A DIVISION 1

Burkburnett at Lake Worth, 7 p.m.

Decatur vs. Springtown, 7 p.m., Porcupine Stadium

Wichita Falls Hirschi at Gainesville, 7 p.m.

DISTRICT 5-4A DIVISION 1

Brownwood vs. Alvarado, 7:30 p.m., Head Stadium

Midlothian Heritage at Waco La Vega, 7:30 p.m.

Stephenville at Waxahachie Life, 7:30 p.m.

DISTRICT 6-4A DIVISION 1

Fort Worth Eastern Hills vs. Fort Worth Dunbar, 7 p.m., Farrington Field

Fort Worth Western Hills at River Oaks Castleberry, 7:30 p.m.

Fort Worth Carter-Riverside at Kennedale, 7:30 p.m.

DISTRICT 7-4A DIVISION 1

Terrell at Argyle, 7:30 p.m.

Irving Ranchview vs. Melissa, 7:30 p.m., Cardinal Stadium

Kaufman at Paris, 7:30 p.m.

DISTRICT 3-4A DIVISION 2

Bridgeport at Iowa Park, 7 p.m.

Graham at Vernon, 7 p.m.

DISTRICT 5-4A DIVISION 2

Venus at Glen Rose, 7 p.m.

Hillsboro at Ferris, 7 p.m.

DISTRICT 4-3A DIVISION 1

Boyd at Brock, 7:30 p.m.

Peaster at Paradise, 7:30 p.m.

Ponder vs. Pilot Point, 7:30 p.m., Massey Stadium

Whitesboro at Bowie, 7:30 p.m.

DISTRICT 7-3A DIVISION 1

Grandview at Whitney, 7:30 p.m.

Maypearl vs. Dallas A Plus, 7:30 p.m., Founders Stadium

Dallas Life Oak Cliff vs. Dallas Madison, 7:30 p.m., Pleasant Grove Stadium

DISTRICT 5-3A DIVISION 2

Millsap at Comanche, 7 p.m.

Dublin at Merkel, 7 p.m.

Eastland at Jacksboro, 7 p.m.

DISTRICT 7-2A DIVISION 1

Rio Vista at Tolar, 7 p.m.

Itasca at Valley Mills, 7 p.m.

Bosqueville vs. Crawford, 7 p.m., Pirate Field

TAPPS DIVISION I — DISTRICT 1

Midland Christian at Fort Worth All Saints, 7 p.m.

Argyle Liberty Christian at Fort Worth Nolan Catholic, 7 p.m.

Dallas Bishop Lynch at Plano Prestonwood, 7 p.m.

Plano John Paul II at Dallas Parish Episcopal, 7 p.m.

TAPPS DIVISION II — DISTRICT 1

Fort Worth Southwest Christian at Fort Worth Christian, 7:30 p.m.

Frisco Legacy Christian vs. Flower Mound Coram Deo, 7:30 p.m., Plano John Paul II HS

TAPPS DIVISION III — DISTRICT 1

Lubbock Christian vs. Willow Park Trinity, 6 p.m., Godley HS

Fort Worth Lake Country at Colleyville Covenant, 7 p.m.

TAPPS DIVISION III — DISTRICT 2

Pantego Christian at Tyler All Saints, 7 p.m.

Tyler Bishop Gorman at Dallas Covenant, 7 p.m.

TAPPS DIVISION IV — DISTRICT 1

Muenster Sacred Heart vs. Weatherford Christian, 7:30 p.m., Hall MS

SPC CLASS 3A

Fort Worth Country Day at The Woodlands John Cooper, 7 p.m.

Fort Worth Trinity Valley at Arlington Oakridge, 7 p.m.

Addison Greenhill at Oklahoma City (OK) Casady, 7 p.m.

NON-DISTRICT

Lubbock Trinity at Fort Worth Temple Christian, 6 p.m.

Dallas Shelton at Dallas First Baptist, 7 p.m.

Oklahoma City (OK) Patriots at Grapevine Faith, 7:30 p.m.

Fort Worth Calvary Christian vs. Arlington Newman International, 7:30 p.m., Fort Worth Polytechnic HS

Westlake Academy vs. Cedar Hill Newman International, 7:30 p.m.

Saturday's games

NON-DISTRICT

Waco Reicher at Arlington Grace Prep, 1:30 p.m.

Source : https://www.msn.com/en-us/sports/more-sports/check-out-the-fort-worth-area-high-school-football-scores-and-schedules-in-week-9/ar-AAPD8Ev

992
Texas high school football: Week 8 scoreboard

Source:KXAN

Texas high school football: Week 8 scoreboard

Big Game Friday: Texas HS Football Scores, Oct. 14-16

Source:NBC DFW

Big Game Friday: Texas HS Football Scores, Oct. 14-16

Can Northwestern clinch region title? Rock Hill-area predictions, story lines in Week 8

Source:The Herald SC

Can Northwestern clinch region title? Rock Hill-area predictions, story lines in Week 8

4 hurt in shooting at Texas high school, suspect arrested

Source:WSPA

4 hurt in shooting at Texas high school, suspect arrested